Після перерви, спричиненої введенням воєнного стану, відновилася робота електронних бірж, які мають ліцензію на проведення торгів деревиною. У 2022 році така система продовжує ефективно працювати. Це обумовлено успіхом реформ, які почалися у 2019 році. Сьогодні функціонування бірж регламентує спеціальний закон, що набув чинності у липні минулого року.
Вартість необробленої деревини залежить від низки чинників, що впливають на стартову та кінцеву ціну. Взяти участь в аукціоні можуть учасники з України та інших держав, які успішно пройшли реєстрацію та акредитацію.
УУБ на сучасному ринку деревини
Українська універсальна біржа однією з перших виконала усі вимоги та отримала державну ліцензію. Торговельний майданчик працює майже чверть століття та є надійним партнером для багатьох підприємців. На порталі https://www.uub.com.ua/rus/presscenter/novosti-birzhi/tsena-na-neobrabotannuyu-drevesynu-na-elektronnyh-torgah/ розміщені останні новини, актуальні індекси, корисні поради для новачків та досвідчених учасників торгів. Тут можна знайти:
- контактну інформацію (номера телефонів, посилання на месенджери);
- детальну інструкцію з реєстрації;
- графік проведення електронних торгів тощо.
В окремому розділі порталу розміщені банківські реквізити, які можна використовувати для оплати оренди.
Швидка реєстрація та акредитація для учасників торгів
Щоб набути статусу офіційного клієнта УУБ, не потрібно особисто відвідувати офіс. Достатньо скористатися інструкцією, яка допоможе пройти реєстрацію та акредитацію за декілька хвилин. Користувачу біржового сервісу потрібно заповнити заяву-анкету, завантажити документи та сформувати особистий кабінет. На електронну адресу приходить логін та пароль, а пізніше – схвалення від Наглядової ради біржі. Після цього можна укладати договір оренди торговельного майданчика та брати участь у будь-якому аукціоні.
Важливі особливості ціноутворення
Електронні торги розпочинаються згідно заздалегідь складеному графіку. Дізнатися про актуальні дати можна на біржовому порталі або підписатися на розсилку повідомлень у месенджерах. Аукціон розпочинається зі стартової вартості, яку озвучує продавець. Далі учасники пропонують свої ціни. Купити лот зможе той, хто готовий заплатити найбільше. Так лісозаготівельні господарства, що торгують на аукціоні, отримують кошти для розвитку, захисту лісів, закупівлю необхідної техніки, інструментів, добрив. Під час підписання угоди гарантом правових відносин виступає Українська універсальна біржа.
Торгова платформа, яка забезпечує рівні права для всіх
Необхідність змінити формат торгів обумовлена недостатньою прозорістю угод, які укладалися до 2020 року. Сучасний ринок деревини має чіткий регламент та правила, за якими кожен учасник електронного аукціону:
- має рівні можливості та доступ до актуальних даних;
- може дистанційно пройти акредитацію, укласти договір на оренду торговельного майданчика;
- отримує можливість придбати або реалізувати необроблену деревину у потрібній кількості.